MARK YOUR
CALENDARS NOW!

The 2017 Scholar-Athlete Awards Banquet will be held on Saturday, March 17, 2018, in the Marian H. Rochelle Gateway Center on the campus of the University of Wyoming, Laramie.
 
     
 



























 
 
 
 

 

2016 Scholar-Athlete Finalists

Classification 1A-6
Back   Back
Dalton Abarr (Meeteetse)
Read Dalton's Bio
Coach Matt Jensen
  Garrett Cooper (Lingle-Ft. Laramie)
Read Garrett's Bio
Coach Matt Cornelius
 
Classification 1A
Lineman   Back
Garrett Vezain (Rocky Mountain)
Read Garrett's Bio
Coach Richard Despain
  Brennan Kutterer (Tongue River)
Read Brennan's Bio
Coach John Scott
 
Classification 2A
Lineman   Back
Andrew Ratty (Big Horn)
Read Andrew's Bio
Coach Michael McGuire
  Nolan McCafferty (Big Horn)
Read Nolan's Bio
Coach Michael McGuire

 
Classification 3A
Lineman   Back
McCabe Smith (Star Valley)
Read McCabe's Bio
Coach McKay Young
  T.J. Abraham (Powell)
Read T.J.'s Bio
Coach Chanler Buck
Ty Larson (Douglas)
Read Ty's Bio
Coach Jay Rhoades
 
Classification 4A
Lineman   Back
Lane Tucker (Campbell County)
Read Lane's Bio
Coach Vic Wilkerson
  Caleb Price (South)
Read Caleb's Bio
Coach Dan Gallas
Coy Steel (Sheridan)
Read Coy's Bio
Coach Don Julian
 
University of Wyoming
Lineman   Back
Chase Roullier
Read Chase's Bio
Coach Craig Bohl
  Eric Nzeocha
Read Eric's Bio
Coach Craig Bohl
 
Non-Finalists

Cole Burbank - Meeteetse
Brady Fullerton - Riverton
Seth Frederick - Guernsey-Sunrise
Logan Harris - Torrington
Kholton Bosh - Wright
Carter Hill - Star Valley
Chris Fornstrom - Pine Bluffs
Eric Jamerman - Douglas
Dean Hatzenbiler - Tongue River
Kaden Johnson - Star Valley
Kane Leithead - Wright
Kyle Lamb - Worland
Ian Ostler - Tongue River
Hunter Lee - Riverton
Kevin Salas - Wright
Matt Lovera - Cody
Mason Schroder - Tongue River
Collin McGinley - Star Valley
Cole Simmons - Rocky Mountain
Caden Milmine - Buffalo
Ryan Speidel - Wright
Brandon Nash - Cody
Kyle Steger - Pine Bluffs
Sam Rodgers - Lander
John Thoman - Wind River
Palmer Schafer - Lander
Hunter Thompson - Pine Bluffs
Tony Schaff - Lander
Talon Thompson - Wright
Hunter Spatz - Green River
Monte Wade - Niobrara County
Chase Toco - Cody
Hunter Woodard - Upton
Josh Trembly - Lander
Riley Abraham - Lovell
Tanner Verplancke - Buffalo
Colton Bates - Big Horn
Blake Waite - Green River
Caden Bolken - Mountain View
Drew Wilson - Green River
Jaret Collins - Lovell
Mitchell Bell - East
Dane Covington - Mountain View
Tanner Bloom - Kelly Walsh

 

Logan Downs - Glenrock
Andrew Boint - Sheridan
Jerold Ewen - Greybull
Tyler Bower - East
Cooper Fargen - Glenrock
Trey Cimburek - Natrona County
Dawson Forcella - Greybull
Carlos Daniel - Natrona County
Blake Hall - Glenrock
Bryson Delbridge - Central
Spencer Madsen - Mountain View
Taylor Dodd - Laramie
Josh Madsen - Wheatland
Seth Green - East
Chase Markel - Wheatland
Logan Harbaugh - Natrona Country
Reece May - Lovell
Lee Hedges - Natrona County
Trace Murphey - Lovell
Noah Humble - East
Blake Murray - Mountain View
Quinn Hunt - East
Ty Paisley - Wheatland
Wyatt Jensen - East
Preston Quinley - Lyman
Preston Knight - Natrona County
Garrett Schwindt - Glenrock
Nathan Logemann - East
Wesley Taylor - Wheatland
Parker Long - Campbell County
Tanner Warder - Big Horn
Caleb Marshall - East
Colton Williams - Big Horn
Riley Meisel - East
Thomas Bolinger - Douglas
Braden Morris - East
Gabe Bunderman - Green River
Madden Pikula - Campbell County
Ryan Connell - Lander
Aure Rizzi - Natrona County
Caden Crooks - Cody
Jacob Ross - East
Hayden Erickson - Star Valley
Jackson Rudolph - Central
Mason Erickson - Star Valley
Joshua Tepera - Rock Springs
Thomas Robitaille - Natrona County

 
 
601 Park Avenue, Worland, WY 82401-3931 • 307-431-9026 • kermit_sweeny@hotmail.com
©National Football Foundation Wyoming Chapter. All rights reserved.
Website design by Wyoming Network, Inc.